انجام پایان نامه-انجام پروژه      انجام پایان نامه-انجام پروژه      انجام پایان نامه-انجام پروژه      انجام پایان نامه-انجام پروژه      انجام پایان نامه-انجام پروژه      انجام پایان نامه-انجام پروژه      انجام پایان نامه-انجام پروژه      انجام پایان نامه-انجام پروژه      انجام پایان نامه-انجام پروژه      انجام پایان نامه-انجام پروژه

انجام پایان نامه کارشناسی ارشد

پایان نامه

 

انجام پایان نامه مهندسی برق قدرت Electrical Power Engineering

انجام پایان نامه مهندسی برق قدرت Electrical Power Engineering  

دپارتمان مهندسی برق در گروه مشاوران ایران تز از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه شریف و تهران می باشد.این دپارتمان در حوزه چاپ مقالات و پروپوزال و پایان نامه آماده همکاری با دانشجویان می باشد.گرایش هایی از رشته ی مهندسی برق که کارشناسان ایران تز در آنها آمادگی همکاری با دانشجویان را دارند به شرح زیر می باشد:

انجام پایان نامه مهندسی برق در گرایش های زیر:

انجام پایان نامه مهندسی برق مخابرات

انجام پایان نامه مهندسی برق قدرت

انجام پایان نامه مهندسی برق الکترونیک

انجام پایان نامه مهندسی برق کنترل

انجام پایان نامه مهندسی برق دیجیتال

انجام پایان نامه مهندسی برق مهندسی پزشکی

گروه مشاوران ایران تز آمادگی همکاری با دانشجویان در زمینه های مختلف مهندسی برق از جمله هوش مصنوعی,پردازش تصویر ,داده کاوی ,الگوریتم های تکاملی همچون الگوریتم ژنتیک ,شبیه سازی تبرید,الگوریتم انبوه ذرات ,برنامه نویسی میکروکنترلر ,شبیه سازی مبدل آنالوگ به دیجیتال و بالعکس ,مدلسازی سیستم قدرت, پایداری و حفاظت سیستم قدرت  ,طراحی کنترل کننده سیستم قدرت, انرژی های نو ,تجدیدساختار و بهره برداری را دارا می باشند.

انتخاب موضوع و نگارش پروپوزال مهندسی برق:

نگارش پروپوزال مهندسی برق یکی از گامهای اولیه و مهم در انجام پایان نامه مهندسی برق می باشد.از آنجا که بسیاری از دانشجویان در نحوه ی نگارش پروپوزال خود دچار مشکلاتی می گردند ارائه ی مشاوره ی رایگان از جمله فعالیت های گروه مشاوران ایران تز قرار گرفته است.به همین منظور شما می توانید با مشاوران رشته ی خود در ارتباط بوده و سوالات خود را در زمینه ی تخصصی مطرح نمایید.

عنوان پروژه:قيمت گذاري و تسويه بازار رزروگردان بالارونده و پايين رونده در هر دو سمت توليد و مصرف در يك بازار همزمان انرژي و رزرو

چکیده: ساختارهای مختلفی برای اجرای بازارهای انرژی و رزرو و سایر خدمات جانبی در سیستمهای قدرت وجود دارد. در برخی از سیستمها بهره بردار شبکه برای یافتن نقطه عملکرد سیستم در کوتاه مدت بازارهای متنوعی را در نظر میگیرد. برای مثال بازار انرژی، بازار رگولاسیون، بازار رزرو و.... در برخی سیستم ها بهره بردار برای یافتن نقطه عملکرد سیستم با انجام یک بهینه سازی، وضعیت و توان تولیدی واحدها، پیشنهادهای رزرو پذیرفته شده و سایر متغیرهای موجود در سیستم را به صورت همزمان، بگونه ای بدست می آورد که تمامی قیود شبکه، از جمله قیود امنیتی، برآورده شوند. هر یک از این ساختارها دارای نقاط قوت و ضعف بسیاری هستند. خصوصاً در اعمال هر یک از این ساختارها بر روی شبکه های بزرگ مشکلاتی وجود دارد. ضعف اصلی ساختار اول بهینه نبودن پاسخ نهایی است. ضعف اصلی ساختار دوم در درجه اول دشواری اجرای آن بر روی سیستم های گسترده با تعداد زیاد واحدهای تولیدی می باشد. ضعف دیگر ساختار دوم مربوط به پیچیدگی مسئله قیمت گذاری می باشد. اعمال هریک از روشهای گوناگون قیمت گذاری در این ساختار مشکلاتی را به همراه دارد. برخی ناعادلانه و غیر موجه و غیر قابل دفاع هستند. برخی فرصت از دست رفته برای حضور در بازار انرژی به علت حضور در بازار ارزرو (و بلعکس)  را در نظر نمی گیرند. این پایان نامه به بررسی ساختار دوم و ارائه راه حل برای برخورد با این دو مشکل اختصاص دارد. در قسمت اول با انجام برنامه بکارگیری واحدها با رعایت قیود امنیتی نقطه عملکرد سیستم بدست میآید. در این قسمت سعی می شود مشکل ساختار دوم در اعمال آن بر روی سیستم های بزرگ را با مدل کردن مدلسازی با روشهای بهینه سازی گوناکون قابل پیاده سازی است اما در این قسمت از دو روش تفکیک بندرز و برنامه ریزی ترکیبی عدد صحیح در حالت خطی استفاده شده است. در قسمت بعدی پایان نامه مشکل دیگر این ساختار یعنی پیچیدگی قیمت گذاری سرویسهای گوناگون بررسی میشود. در این قسمت قیمت گذاری حاشیه ای برای انواع سرویس ها معرفی می شود. همانطور که شرح داده خواهد شد. روش پیشنهادی، قیمتهای عادلانه، عملی و قابل دفاع را معین مینماید. همچنین در روش ارائه شده فرصتهای از دست رفته در نظر گرفته شده اند. نکته اساسی در این قسمت این است که روش ارائه شده تنها از خروجیهای مسئله بکارگیری واحدها استفاده می کند و در نتیجه از روش حل این مسئله مستقل است. پس می توان مسئله بکارگیری واحدها با در نظر گرفتن قیود امنیتی را با هر روش دلخواهی حل کرد. نکته دیگر اینکه در این قسمت برای حل مسئله قیمت گذاری نیاز به انجام بهینه سازی مجدد وجود ندارد. قیمتهای حاشیه ای سرویسهای گوناگون درباسهای گوناگون شبکه در طول زمان ثابت نمیمانند. از طرفی این قیمت ها به علت طبیعت همراه با عدم قطعیت برخی متغیرها و پارامترهای سیستم دارای طبیعت احتمالی و توأم با عدم قطعیت خواهند بود. در ادامه این پایان نامه روشی برای بررسی حساسیت این قیمت ها نسبت به پارامترها و متغیرهای غیر مطمئن سیستم ارائه خواهد شد تا بهره بردار و هریک از شرکت کنندگان، با استفاده از این اطلاعات میزان ریسک اقدام خود را در فازهای گوناگون برنامه ریزی و بهره برداری، کاهش دهند. نتایج بدست آمده از انجام این مطالعات و پیشنهاد نویسندگان برای ادامه این کار در قسمت آخر آورده شده است. در هر قسمت با بررسی چند شبکه نمونه استاندارد، موثر بودن روش پیشنهادی بررسی و نتایج ارائه شده است.

کلیدواژه ها:برنامه بکارگیری واحدها با در نظر گرفتن قیود امنیتی،برنامه پخش بار اقتصادی،تسویه بازار،رزرو بالا رونده و پایین رونده در سمت تولید و مصرف،قیمت گذاری حاشیه ای.

عنوان پروژه:برنامه ريزي ظرفيت توليد در شبكه سراسري ايران از ديدگاه قابليت اطمينان سيستم

چکیده: امروزه با پیشرفت تکنولوژی و تغییر ساختار جامعه و لزوم تداوم تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز مشترکین بیش از پیش احساسی می شود. با توجه به رفتار تصادفی المانهای مختلف سیستم و وجود اغتشاشات و خطاهایی که اتفاق می افتد که عموما موجب قطع تغذیه مشترکین می شوند، نمی توان سیستمی با قابلیت اطمینان صد در صد را تضمین کرد که این مساله از کنترل مهندسین نیز خارج است. لذا باید معیاری را جهت کیفیت عملکرد سیستم از نقطه نظر پیوستگی درسرویس دهی به مشترکین تعریف نمود که به آن قابلیت اطمینان گفته می شود. قابلیت اطمینان در یک سیستم قدرت را می توان میزان توانایی سیستم در سرویس دهی وانجام وظایف محوله به آن با در نظر گرفتن شرایط نامساعدی که ممکن است برای برخی از المانهای سیستم پیش بیاید دانست. بطور کلی می توان احتمال وقوع وقفه درانرژی رسانی به مشترکین را با افزایش سرمایه گذاری در بخشهای مختلف تولید و انتقال و یا توزیع کاهش داد. از طرفی دیگر صرفه جویی در طراحی و نگهداری سیستم باعث کاهش قابلیت در سرویس دهی به مشترکین می شود. لذا این دو مساله مغایر با یکدیگرند، به عبارت دیگر افزایش قابلیت اطمینان سیستم مستلزم صرفه هزینه های بیشتر بوده که خود می تواند در تصمیم گیری مشکل ساز باشد. قابلیت اطمینان سیستم شامل دو واژه کلی کفایت (Adequacy) و امنیت (Security) می باشند. مفهوم اول مربوط به کافی بودن تجهیزات لازم برای تولید انرژی الکتریکی و انتقال و بالاخره توزیع آن دارد و امنیت سیستم  به توانایی سیستم در پاسخگویی به اغتشاشات احتمالی که به سیستم وارد می شود، اطلاق می گردد. در این پروژه کفایت سیستم تولید که مربوط به سطح اول (HLI) است ارزیابی و پیش بینی می شود. اندیسهای محاسبه شده در این سطح میزان توانایی بخشی تولید برای تامین نیازهای کلی بار سیستم محسوب می شوند. در این پروژه ابتدا روشهای جمع آوری اطلاعات لازم از نیروگاهها مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. سپس شاخصهای قابلیت اطمینان سیستم تولید در حال حاضر محاسبه می شود. همچنین از آنجایی که پیش بینی بر عدم قطعیت استوار می باشد در این پروژه عدم قطعیت بار با تقریب پلهای توزیع نرمال در دو وضعیت سه پله و هفت پله در پروسه برنامه ریزی لحاظ گردیده است، و برنامه ریزی سیستم تولید انجام پایان نامه برای یک پریود چند ساله بر مبنای شاخصهای قابلیت اطمینان صورت می گیرد. جهت انجام این مطالعات از سیستم انتقال و توزیع صرف نظر می کنیم. به عبارت دیگر کفایت این دو سیستم را صد در صد فرض کرده و لذا فقط سیستم تولید و بار را در مطالعات در نظر می گیریم. در این پروژه مدل بار مناطق نه گانه کشور آورده شده که بصورت منحنی تداوم بار بیان می شود. این مدل را می توان با مدل واحدهای تولید ترکیب نموده و شاخصهای قابلیت اطمینان سیستم تولید را برای هر منطقه و کل کشور بدست آورد، سپس با استفاده از اطلاعات موجود یک برنامه ریزی چند ساله برای اینکه بخواهیم سطح ریسک را در یک مقدار مشخصی حفظ نماییم با استفاده از نرم افزار RESCAP برای کل کشور انجام داده شده است.

کلیدواژه ها: قابلیت اطمینان،برنامه ریزی تولید،مدل تولید،احتمال قطعی بار.

عنوان پروژه:تعیین پارامترهای دینامیکی ژنراتورهای سنکرون با استفاده از شبکه عصبی

چکیده:این پروژه روشی نو را برای بکارگیری شبکه عصبی در جهت شناسایی و تعیین پارامترهای دینامیکی ژنراتورهای سنکرون با استفاده از اطلاعات بهره برداری ارائه کرده است.اطلاعات بهره برداری از طریق اندازه گیریهای بلادرنگ بعمل آمده در قبال اغتشاشات حوزه بهره برداری فراهم می شود.داده های آموزشی مورد نیاز شبکه عصبی از طریق شبیه سازی های غیر همزمان بهره برداری  ژنراتور سنکرون در محیط یک ماشین متصل به شین بی نهایت فراهم شده است.مقادیر نمونه ژنراتورهای سنکرون در مدل مذکور بکار گرفته شده اند.شبکه آموزش دیده در قبال اندازه گیریهای بلادرنگ شبیه سازی شده در جهت تخمین پارامترهای دینامیکی ژنراتورهای سنکرون تست شده است.مجموعه نتایج بدست آمده نشاندهنده قابلیت های نوید بخش شبکه عصبی مصنوعی در حوزه تخمین پارامترهای دینامیکی ژنراتورهای سنکرون بصورت بلادرنگ و با استفاده از اطلاعات بهره برداری می باشد.اگرچه برای دستیابی به خطای تخمین قابل قبول در مسیر شناسایی کلیه پارامترهای دینامیکی ژنراتورهای سنکرون پاره ای اصلاحات ضروری به نظر می رسد.در نگاه کلی این اقدامات تکامل بخش را می توان به دو مجموعه ی پیشنهادات مربوط به اصلاح شبکه عصبی رویتگر در حوزه شبیه سازی و آموزش و بخش دیگر را به عنوان گامهای تکاملی تلقی نمود.که سازماندهی این گامها در مبادی ورودی و خروجی شبکه عصبی زمینه مناسب تری را برای بهره گیری از قابلیت های آن فراهم کرده است.

کلید واژه ها:ژنراتورسنکرون ، پارامترهای دینامیکی ،شناسایی بلادرنگ ،شبکه های عصبی مصنوعی ،اطلاعات بهره برداری.

عنوان پروژه:هماهنگی بهینه رله های حفاظتی جریان زیاد در شبکه های توزیع با حضور تولیدات پراکنده

چکیده:تجهیزات حفاظتی به عنوان یکی از مهمترین تجهیزات ثانویه سیستم های قدرت نقش زیادی در کارکرد و بهره برداری از سیستم های قدرت دارند.رله های جریان زیاد یکی از مهمترین تجهیزات حفاظتی به شمار می آیند.به منظور افزایش قابلیت اطمینان سیستم قدرت و حاقل سازی قطع بار در شرایط غیر عادی و وقوع خطا رله های جریان زیاد با یکدیگر هماهنگ می شوند.برای حداقل ساختن آسیب و استرس به تجهیزات حفاظت باید با سرعت بهینه صورت پذیرفته و لذا هماهنگی رله ها بهینه باشد.توسعه تولیدات پراکنده و تکنولوژی های مدرن در تجهیزات سیستم توزیع پژوهش های جدیدی در مطالعات سیستم های توزیع به وجود آورده است.ورود تولیدات پراکنده به سیستم های قدرت بخصوص در سطح توزیع بطور قابل توجهی باعث تغییر مشخصات جریان های خطا می گردد.این تغییرات می تواند باعث دگرگونی طرح های حفاظتی و هماهنگی رله های جریان زیاد شود.هدف این پروژه آنالیز تغییرات سیستم های توزیع در حوزه حفاظت در حضور تولیدات پراکنده تحقیق در مورد الگوهای هماهنگی و انتخاب روشی مناسب مشاوره پایان نامه برای هماهنگی بهینه در حضور این منابع تولید می باشد.در ابتدا تاثیرات این تولیدات پراکنده بر روی طراحی سیستم حفاظت توزیع بررسی شده و تاثیرات سوء حاصل از قرار دادن تولیدات پراکنده بر روی حفاظت این شبکه ها ارائه می شود.سپس راهکارهایی برای بازگرداندن یا حفظ حفاظت مناسب شبکه توزیع در شرایط جدید بیان می شود.از بین راهکارهای موجود راهکار بکارگیری محدود کننده جریان خطا انتخاب شده است.این راهکار برروی شبکه نمونه تست 30 باسه اصلاح شده پیاده سازی شده است.در انتها نتایج ذکر گردیده و پیشنهاداتی برای تحقیقات آینده در راستای حفاظت مناسب شبکه های توزیع با حضور تولیدات پراکنده ارائه می گردد. 

کلید واژه ها:تجهیزات حفاظتی ،رله جریان زیاد ،قابلیت اطمینان ،تولیدات پراکنده ،جریان خطا ،شبکه توزیع.

عنوان پروژه:بررسی پخش بار احتمالات فازی

چکیده:یکی از مسائل مهم در سیتم های قدرت محاسبات پخش بار می باشد.روش های متعددی جهت پخش بار بیان می شود.اکثر این روش ها مدل بارها را بصورت ثابت در نظر می گیرد.با توجه به اینکه معمولا در سیتم های قدرت اختلالات موجود باعث تغییر نقاط کار سیستم می گردد.از این جهت لازم است مدلی برای بارها پیشنهاد گردد که عدم قطعیت بارها را نشان دهد تا به واقعیت کار سیستم قدرت نزدیکتر باشد.برای این منظور برای بارها توانهای راکتیو و اکتیوی پیشنهاد می گردد که دارای قطعیت نبوده و می توان آن را به دو منظور در نظر گرفت.در حالت اول بصورت کمیت های آماری و استفاده از حالت اتفاقی محاسبات پخش بار که تجزیه و تحلیل آن با استفاده از تبدیل فوریه سریع انجام می پذیرد.حالت دوم بصورت در نظر گرفتن متغیرها به شکل اعداد فازی می باشد.این دو روش با هم مقایسه شده است و نتایج حاکی از این مطلب است که چون آنالیز فازی نیاز به اطلاعات کمتری دارد می تواند در سیستم های بزرگ به صورت گسترده تر مورد استفاده قرار گیرد.

کلید واژه ها:احتمالات فازی ،پخش بار ،عدم قطعیت ،توان راکتیو،توان اکتیو ،آنالیز فازی. 

 عنوان پروژه:بررسی تاثیر تولیدات پراکنده بر پایداری ولتاژ

چکیده:در این تحقیق تاثیر تولید های پراکنده بر روند پایداری ولتاژ و حد بارگذاری استاتیک سیستم مورد ارزیابی و بررسی قرار می گیرد.به این منظور با تغییر مقدار و محل تولیدات پراکنده در دو شبکه تست 14 و 34 شینه الگوهای تولید متفاوتی ایجاد شد.سپس شبیه سازی روی این الگوها انجام شد و نتایج حاصل از این شبیه سازی ها مورد بررسی قرار گرفت.یا آنالیز حالتهای مختلف و بررسی نتایج حاصل از الگوهای مشابه در این دو سیستم مکانیزم تاثیر الگوهای مختلف تولیدات پراکنده بر رفتار سیستم از نظر حد بارپذیری و پایداری ولتاژ بدست آمد.در بررسی نتایج حاصل از الگوهای پایان نامه مختلف تولید مشاهده می شود که حد بارگذاری و پایداری ولتاژ سیستم از الگوی تولید تاثیر می پذیرد.به طوریکه تغییر سهم نسبی تولید شین ها و یا قراردادن سهمی از تولید به صورت تولید پراکنده در شین های بار شبکه پایداری ولتاژ و حد بارگذاری را به مقدار قابل توجهی می تواند افزایش دهد.همچنین قراردادن تولید بصورت تولیدات پراکنده بر روی چند شین ضعیف شبکه علاوه بر کاهش تلفات در بهبود حد بارگذاری و پایداری ولتاژ نقش بسزایی ایفا می کند.

کلید واژه ها:تولید پراکنده ،پایداری ولتاژ ،حد بارگذاری ،شین بی نهایت.

عنوان پروژه:مطالعه انواع خطاهای ایجاد شده در ترانسفورماتورهای فوق توزیع و روشهای پیشگیری

چکیده:در این پروژه به بررسی علل سوختن ترانسفورماتورهای 66 کییلو ولت برق پرداخته شده و در آن به بررسی علل اصلی ایجاد خطا در ترانسفورماتور و منشاء تولید آنها و روشهای جلوگیری از آنها پرداخته شده است.در این پروژه مدل سازی های مربوط به حالت دائمی و گذرای ترانسفورماتور و همچنین دیگر اجزای پست که عبارتند ازپی.تی و سی.تی و برقگیر و کلید سیستم زمین مورد بررسی قرار گرفته و سعی در ارائه بهترین مدلها صورت گرفته است.همچنین در ادامه پروژه شبیه سازی حالت گذرا بر روی دو پست صورت گرفته و تاثیرات تغییر در مقتومت زمین و مقادار انرژی صاعقه بر ترانسفورماتور های مذکور ارزیابی گردیده است.ونتایج بدست آمده در گزارش مربوط به "شبیه سازی و بررسی اجزای اصلی پست"آورده شده است.همچنین در این گزارش به بررسی دلایل اصلی ایجاد خطا با منشاء داخلی یا خارجی پرداخته شده است.و با توجه به اطلاعات مربوط به خطا در ترانسفورماتورهای 66 کیلوولت دلایل اصلی ایجاد اینگونه خطاها استخراج و روشهای برای پیشگیری ایجاد شده است.که از جمله آنها می توان به روشهای اصلی مونیتورینگ هیدروژن و آشکارسازی تخلیه جزئی اشاره نمود.

کلیدواژه ها:تراسفورماتور فوق توزیع ،حالت دائمی ،حالت گذرا ،مونیتورینگ هیدروژن ،آشکارسازی تخلیه جزئی ،پی.تی ،سی.تی .

 عنوان پروژه:تعیین ظرفیتهای استاتیکی و دینامیکی خطوط انتقال

چکیده:ظرفیت خطوط انتقال یکی از عوامل بسیارمهم در بهره برداری بهینه و مطمئن از سیستم های قدرت می باشد.بطوریکه هرچه ظرفیت خطی بیشتر باشد نشانگر بهره برداری اقتصادی از شبکه می باشد.البته ظرفیت انتقال خطوط توسط عواملی مانند ماکزیمم توان عبوری از خطوط افت ولتاژ شینه ها و پایداری محدود می گردد.با پیدایش بازارهای برق و ضرورت تبادل انرژی بین مناطق مختلف اطلاع از وضعیت انتقال خطوط اهمیت ویژه ای پیدا کرده است.امروزه در بازار برق رقابت بر سر تولید و فروش انرژی بیشترروند رو به رشدی به خود گرفته است.و در شبکه انتقال یکی از نیازهای اصلی شبکه در ازای افزایش تقاضا افزایش قابلیت انتقال در دسترس شبکه می باشد.در این بین روشهای گوناگونی برای محاسبه ظرفیت انتقال خطوط پیشنهاد گردیده است.در این پروژه روشهای مختلف ATC  اعم از روشهای عام و خاص معرفی شده و به مقایسه این روشها پرداخته شده است.همچنین الگوریتم های جامع و کاملی جهت محاسبه ارائه شده است.در نهایت با استفاده از این الگوریتم مقدار ATC خطوط شبکه سراسری انتقال ایران محاسبه شده است.

کلیدواژه ها:ظرفیت خطوط انتقال ،بهره اقتصادی ،افت ولتاژ ،شینه .

 عنوان پروژه:بررسی تاثیر تولید های پراکنده بر پایداری ولتاژ

چکیده:در این تحقیق تاثیر تولیدات پراکنده بر روند پایداری ولتاژ و حدبارگذاری استاتیک سیستم مورد ارزیابی و بررسی قرار می گیرد.به این منظور با تغییر مقدار و محل تولیدات پراکنده در دو شبکه تست 14 و 34 شینه الگوهای تولید متفاوتی تولید شد.سپس شبیه سازی روی این الگوها انجام شد و نتایج حاصل از این شبیه سازی ها مورد بررسی قرار گرفت.با آنالیز حالتهای مختلف و بررسی نتایج حاصل از الگوهای مشابه در این دو سیستم مکانیزم تاثیر الگوهای مختلف تولیدات پراکنده بر رفتار سیتم از نظر حدبارپذیری و پایداری ولتاژ بدست آمد.در بررسی نتایج حاصل از الگوهای مختلف تولید مشاهده می شود که حد بارگذاری و پایداری ولتاژ سیستم از الگوی تولید تاثیر می پذیرد.به طوریکه تغییر سهم نسبی تولید شین ها و یا قرار دادن سهمی از تولید به صورت تولید پراکنده در شین های بار شبکه پایداری ولتاژ و حد بارگذاری را به مقدار قابل توجهی می تواند افزایش دهد.همچنین قرار دادن تولید به صورت تولیدات پراکنده بر روی چند شین ضعیف شبکه علاوه بر کاهش تلفات در بهبود حد بارگذاری و پایداری ولتاژ نقش بسزایی ایفا می کند. 

کلیدواژه ها:حد بارگذاری استاتیک ،تولیدات پراکنده ،پایداری ولتاژ.

 عنوان پروژه:مدل دینامیکی توربین های بادی بر پایه ژنراتورهای القایی دارای تغذیه دوبل

چکیده:هدف این پروژه ارائه یک مدل دینامیکی برای توربین های بادی می باشد.ژنراتور به کار رفته یک ماشین القایی دارای تغذیه دوبل(روتور سیم پیچی شده) می باشد.تغذیه روتور از طریق کانورتر منبع ولتاژ صورت می گیرد و استاتور به طور مستقیم به شبکه متصل می گردد.توان راکتیو استاتور و گشتاور الکترومغناطیسی به کمک جهت یابی میدان استاتور به صورت مجزا کنترل می گردند.سرعت مرجعی که برای کنترلر در نظر گرفته می شود در واقع تابعی از سرعت باد بوده و به موجب کسب بیشترین انرژی از باد انتخاب می شود.عوامل موثر در مشخص نمودن مقدار مرجع توان راکتیو عبارت است از:مینیمم کردن تلفات مسی و تنظیم ضریب توان یا حداقل کردن تلفات توان در کانورترها.لازم به ذکر است که کنترلرهای سرعت و توان راکتیو از نوع پی.آی.دی می باشد و نتای حاصل از شبیه سازی کارایی اینچنین کنترلرهایی را در کسب بیشترین توان از باد و توان راکتیو قابل قبول نشان می دهد.روشهای مختلفی به منظور دریافت انرژی از باد وجود دارد به طور مثال استفاده از ماشین های سنکرون و یا آسنکرون. و یا کنترل روی محل استقرار و زاویه پره.نکته ی مهم اینست که در همه ی این روشها یک نتیجه یکسان موجود است و آن نتیجه بدین صورت است که تغییر در مقدار سرعت باد عاملی موثر در قدرت منتقل شده به شبکه می باشد.طبق نتایج گذشته برای توربین های بادی که به شبکه متصل می گردند بازده سیستمهای با سرعت متغیر از سیستمهای دارای سرعت ثابت بیشتر است.

کلید واژه ها:مدل دینامیکی ،توربین بادی ،دریافت ماکزیمم انرژی ،ژنراتورهای القایی با تغذیه دوبل .

انجام پایان نامه مهندسی برق