انجام سمینار کارشناسی ارشد مهندسی برق | عمران | مکانیک | کامپیوتر | صنایع

انجام سمینار کارشناسی ارشد مهندسی برق | عمران | مکانیک | کامپیوتر | صنایع

گروه مشاوران ایران تز آمادگی ارائه ی مشاوره ، آموزش و رفع اشکال در زمینه انجام سمینار رشته های مهندسی را دارا می باشد.لازم به ذکر است که محتوای اصلی یک سمینار شامل جمع آوری مراجع و تحقیقات صورت گرفته در زمینه ی کلی موضوع می باشد.توصیه ی موسسه ی ایران تز به دانشجویان محترم همراستا قراردادن موضوع سمینار و پایان نامه می باشد.در واقع می توان سمینار را به عنوان دو فصل ابتدایی پایان نامه معرفی نمود.در یک پایان نامه در ابتدا و در فصل اول به معرفی کلی در مورد موضوع می پردازیم.در فصل دوم پایان نامه به جمع آوری تحقیقات صورت گرفته توسط دیگر افراد در زمینه ی کلی موضوع پایان نامه می پردازیم.این دو فصل همانند سمینار می باشد.در فصل سوم پایان نامه روش پیشنهادی خود را معرفی کرده و در فصل چهارم روش مذکور را پیاده سازی می نماییم.در آخرین فصل پایان نامه نیز کلیت نتیجه گیری و پیشنهادات برای کارهای آتی ارائه می گردد.گروه مشاوران ایران تز با کارگروه تخصصی خود در رشته های مهندسی آمادگی همکاری در زمینه های انجام سمینار مهندسی برق ،انجام سمینار مهندسی کامپیوتر،انجام سمینار مهندسی عمران،انجام سمینار مهندسی صنایع،انجام سمینار مهندسی مکانیک و دیگر رشته های فنی مهندسی را دارا می باشد. 

عنوان پروژه:تحلیل بازار راهبردی در بازارهای انرژی الکتریکی و ذخیره گردان

چکیده:

در بازار برق، شرکتهای تولید در یک بازی اقتصادی با یکدیگر رقابت می کنند تا راهبرد مناسبی اتخاذ نمایند و بیشترین سود ممکن را به دست آورند. ادبیات این زمینه نشان می دهد که اکثر مقالات جهت تعیین راهبرد مناسب شرکتهای تولید برق به جای استفاده از روش تعادل نش ، عملاً به الگوریتم هایی روی آورده اند که تعیین نقاط تعادل راهبردی بازیها را تضمین نمیکنند. از این رو در این پایان نامه، ضمن استفاده مستقیم از روش تعادل نش برای تعیین راهبردهای مذکور، کارآمدی آن با شبیه سازی روی سیستم های آزمون معتبر ارزیابی می شود. همچنین هر سه مدل مطرح بازی ها(کورنو ، تعادل تابع عرضه و برتراند) و بازارهای انرژی الکتریکی و ذخیره گردان در هر دو حالت همزمان و متوالی مورد بررسی قرار می گیرند. نتایج اجرای چنین بازیهایی میتواند مورد استفاده متولی بازار برق جهت پیش بینی قیمت برق در ساعات آتی و بررسی نقاط ضعف و قوت بازار قرار گیرد.

واژگان کلیدی:بازار برق ،بازی ،رقابت ،راهبرد ،تعادل نش

عنوان پروژه: امكان سنجي اقتصادي ارائه خدمات ارتباطي پيشرفته

چکیده:

شرکت مخابرات ایران به عنوان یک شرکت دولتی که خدمات تلفن ثابت، تلفن همراه و اینترنت را ارائه می دهد در آستانه خصوصی شدن است. برای وارد شدن به عرصه خصوصی و بازار رقابتی، شرکت مذکور در نظر دارد پویایی سازمانی و داشتن حاشیه سود مناسب را مد نظر قرار دهد. در راستای پویایی سازمانی این شرکت قصد دارد سرویس های ارتباطی پیشرفته را ارائه دهد. این سرویسی شامل ویدئو درخواستی، پخش برنامه های زنده و آرشیو 72ساعتی تلویزیونی، خرید وآموزش از راه دور و ... است. برای شرکت مخابرات ایران بسیار مهم است که پاسخی برای سوال آیا اجرای پروژه خدمات پیشرفته ارتباطی سود ده است یا خیر؟ بیابد. پاسخ درست به این سوال می تواند شرکت را در عرصه خدمات جدید و مدرن پیشتاز نگه دارد و درامد انرا نیز افزایش دهد. در این پایان نامه برای یافتن پاسخ مستدلی به سوال فوق، از روش مورد تایید سازمان ملل به نام یونید و استفاده شده است. بر مبنای روش فوق کلیه هزینه های سرمایه گذاری و جاری پروژه محاسبه شده است. برای این منظور هزینههای مربوط به مطالعات امکان سنجی، مواد اولیه و نهاده ها، طراحی پروژه، خرید، نصب و راه اندازی تجهیزات و هزینه های نیروی انسانی پروژه محاسبه شده است. برای برآورد درآمد نیز میزان تقاضای و کشش بازار و ظرفیت تولید محاسبه شده است. با مشخص شدن کل هزینه ها و درآمد حاصل از اجرا پروژه محاسبات تحلیل اقتصادی انجام شد. نتیجه، نرخ بازده داخلی برابر 11٪ را نشان می دهد. این رقم پاسخ منفی به سوال اصلی پروژه محسوب می شود چون از حداقل نرخ بهره قابل قبول که 12٪ است کمتر می باشد. خدمات ارتباطی پیشرفته که در دنیا تحت نام تلویزیون اینترنتی ارائه میشود، سوده است. علت اصلی عدم سود دهی مناسب پروژه در ایران، تعرفه های نامناسب پهنای باند ارتباطات دیتا و اینترنت در کشور در مقایسه با کشورهای دیگر است. سرویس های ارتباطی پیشرفته نیاز به پهنای باند حداقل Mbps2 دارند. بنابراین، خدماتی مانند سرویس فوق که به پهنای باند و کیفیت بالا نیاز دارند، امکان سود ده بودن و توسعه را در داخل کشور نخواهند داشت مگر اینکه تعرفه های فعلی لینک های اینترنتی اصلاح شوند.

کلمات کلیدی : امکان سنجی، روش یونیدو، خدمات ارتباطی پیشرفته، شرکت مخابرات ایران

عنوان پروژه: بررسی تجربی و تحلیلی پدیده کاویتاسیون حول استوانه و هیدروفویل و اثر آن بر روی نیروی پسا

چکیده:

فرآیند شکست (راپچر) مایع در دمای تقریباً ثابت با کاهش فشار ، پدیده کاویتاسیون تعریف می شود. کاویتاسیون یک پدیده غیرخطی پیچیده ای است، که بررسی تئوری عددی آن بسیار پیچیده و حتی غیرممکن می باشد. برای درک کاویتاسیون و اثرات آن بر نیروی پسا مدل های مانند استوانه مدور، هیدروفویل و گوه دارای پس جسم، یک تونل کاویتاسیون سرعت بالا طراحی و ساخته شد. در طی آزمایشات مدل های استوانه مدور و هیدروفوایل ، جریان دور دست دارای مقدار کافی توربولانس آزاد است. لذا در محدوده عدد رینولدز ، لایه مرزی روی استوانه مغشوش بوده و شروع کاویتاسیون (حباب) بر روی سطح مدل در ابتدا تقریباً در 105 درجه از دماغه رخ می دهد و نیروی درگ، ابتدا کاهش می یابد. رژیم های مختلف و متمایز کاویتاسیون از شروع تا خفگی اتفاق می افتد. اثر کاوایتاسیون بر فشار پشت در محدوده رینولدز مذکور در یک رنج وسیعی از اعداد کاویتاسیون بررسی می گردد. بعد از ایجاد ورقه ای از حبابها هنگامی که لبه جلوئی حبابها به 90 درجه می رسد ، مقدار نیروی پسا حداکثر خواهد بود و سپس این نیرو به تدریج با کاهش عدد کاویتاسیون کاهش می یابد. عدد کاوایتاسیون شروع بر حسب زاویه حمله هیدروفوایل مشخصی و نیروی پسا اندازه گیری شد. مکان شروع کاویتاسیون گوه های 15، 30 و 60 درجه دارای پس جسم با طول متغیر مشخصی شد. در حالت بعد دماغه اجسام مذکور با سنباده یا براده آهن زبر شده و سپس آزمایشات انجام می شود. با شروع کاویتاسیون ، نیروی پسا افزایش و سپس با گسترش حباب بر روی سطح پس جسم به آهستگی کاهش می یابد. انجام سمینار مهندسی مکانیک برای همه مدل های تست شده در تونل کاوایتاسیون سرعت بالا، به شرایط خفگی نزدیک شده و عدد کاوایتاسیون متناظر محاسبه شد .

کلیدواژه ها : کاویتاسیون، تونل سرعت بالا، توربولانس آزاد، نیروی پسا، صاف ، زبر

عنوان پروژه:بررسی سیستم های روتور بیرینگ با مدلسازی هیبرید یاتاقان غلتشی

چکیده:

موضوع دینامیک روتورو بررسی پایداری این سیستمها مدتهاست که به عنوان یک شاخه مهم از سیستمهای دینامیکی مطرح است. به دلیل تمایل زیاد برای داشتن ماشینهای دوار با سرعت بالا من جمله، توربینها و پمپ ها، بررسی پایداری این سیستمها از اهمیت ویژه ای برخوردار شده است. نظر به این که برخی از سیستمهای روتور بر روی یاتاقان های غلتشی با لقی شعاعی سوار می شوند، بررسی دینامیک و پایداری این سیستمها در حوزه های کاری مربوطه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این پایان نامه سیستم مورد مطالعه از یک شفت صلب، متقارن با دو درجه آزادی و یاتاقانهای غلتشی از نوع مخروطی با المانهای رولر و یاتاقان بالبیرینگا شامل میشود که در مدل سازی این یاتاقان ها از تئوری هرتز استفاده شده است. با توجه به اینکه در دینامیک این سیستم، هر کدام از المانهای غلتشی می تواند در تماس با شیارهای داخلی و خارجی یاتاقان تحت فشردگی باشند و یا تماسی خود را از دست داده و تبدیل به المانهای غلتشی خنثی شوند  بنابراین شاهد پدیده سویچ  در معادلات دینامیکی سیستم خواهیم بود و سیستم مذکور در طبقه سیستمهای هیبرید  دسته بندی می شود. در این بررسی، روش توابع لیاپانوف چندگانه  برای بررسی پایداری ناحیه ای سیستم به کار گرفته شده است و تابع هامیلتون به عنوان توایع لیاپانوف انتخاب شدهاست. لحاظ کردن تأثیر سویچ برای اولین بار در بررسی پایداری سیستمهای روتور بیرنگ و همچنین بررسی پایداری ناحیه ای، مهمترین نوع آوری های این پایان نامه است. در این تحقیق تأثیر ضرایب سفتی مربوط به تماس المانها، سرعت چرخش روتور، تعداد المانهای غلتشی یاتاقان ها، تأثیر زاویه مخروط یاتاقانها در پایداری ناحیه ای سیستم مورد بررسی قرار گرفته و همچنین مقایسه ای بین یاتاقان بالبیرینگ و رولربیرینگ صورت گرفته است. در انتها با حل معادلات دینامیکی سیستم صحه گزاری برنتایج نیز بررسی شده است.

کلمات کلیدی : سیستم روتور-بیرینگ ، بررسی پایداری ، یاتاقانهای غلتشی ،سیستمهای دینامیکی هیبرید ،سیستمهای سویچینگ ، روش توابع لیاپانوف چندگانه

عنوان پروژه:ارائه روش هایی برای خروج از سنکرون ژنراتور سنکرون

چکیده:

پایداری گذرا یکی از اقسام پایداری توان-زاویه بوده که به عنوان یکی از پدیدههای تهدید کننده امنیت سیستمهای قدرت می باشد. در پی رخداد یک اختلال بزرگ مانند اتصال کوتاه تک تک ژنراتورهای با توجه به دوری و یا نزدیکی آنها از محل خطا در معرض ریسک ناپایداری گذرا قرار خواهند داشت. چنانچه واحدی نتواند پایداری خود را حفظ نماید. در این صورت سنکرونیزم خود را با شبکه از دست میدهد. از دست رفتن سنکرونیزم باعث هرزگرد شدن ژنراتور نسبت به شبکه شده و متوسط توان الکتریکی خروجی آن صفر می گردد. خروج از سنکرون از یک سو منجر به صدمات شدید مکانیکی و حرارتی بر ژنراتور می شود و از سوی دیگر تأمین بار را در شبکه مختل می کند. بنابراین تا حد ممکن باید از خروج واحدها جلوگیری کرد و در نهایت در صورت ناپایدار شدن ژنراتور می باید برای حفاظت آن در کوتاهترین زمان ممکن وضعیت خروج از سنکرون شناسایی شده و فرمان ایزوله کردن ژنراتور صادر گردد. لذا شناسایی و تشخیص وضعیت خروج از سنکرون یکی از حفاظتهای اساسی نیروگاه می باشد. در این پروژه هدف این است که با الگوریتم های مناسبی طرح جامعی برای خروج از سنکرون تدوین گردد؛ بدین نحو که در مرحله اول خروج از سنکرون واحدها را پیش بینی نماییم و تا حد امکان از ناپایداری آن جلوگیری نماییم. در ادامه در صورت عدم امکان بازگرداندن ژنراتور به وضعیت عادی، هر چه سریع تر واحد را از شبکه خارج نماییم. مطالعات به کمک نرم افزار DIgSILENT و مطالعات شبیه سازی الگوریتم در محیط Matlab صورت خواهد گرفت. قسمتهای مختلف پروژه بدین شرح است:

تبیین ضرورت انجام پروژه و اهداف آن شناسایی مکانیزم رخداد پدیده پایداری گذرا و خروج از سنکرون ژنراتورها

بررسی الگوریتم های متداول و صنعتی خروج از سنکرون بررسی الگوریتم های پیشنهاد شده برای خروج از سنکرون

تهیه الگوریتم (های) مناسب برای تشخیص و پیش بینی شرایط خروج از سنکرون ژنراتور 

ارائه روش (های) مناسب برای جلوگیری از ناپایداری ژنراتور

شبیه سازی پدیده پایداری گذرا بر روی ژنراتورهای شبکه نمونه به کمک نرم افزار Digsilent

اجرای الگوریتم های تهیه شده برای شرایط خروج از سنکرون

نتیجه گیری و تهیه گزارش پایان نامه

کلیدواژه ها: خروج از سنکرون، پایداری گذرا

عنوان پروژه:مطالعه و پیاده سازی الگوریتم های فوق سریع تشخیص فرکانس به صورت دیجیتال

چکیده:

هدف از این پروژه تشخیصی فرکانسی لحظهای یک سیگنال ناشناخته است که محدودهی فرکانسی آن از ۲ تا ۱۸ گیگاهرتز بوده و دامنه آن محدود شده است. این سیگنال پس از تقویت و محدود شدن دامنه از روش تک بیتی تبدیل به یک دنباله دیجیتالی شده و از طریق پورت سریال فوق سریع وارد FPGA می شود. پس از این مرحله الگوریتم موضوع این پروژه دو مرحله پردازش اصلی را بر روی دنباله پالسهای دریافتی می بایستی انجام دهد. در مرحله اول بایستی آشکارسازی انجام شود، به این معنی که تشخیص داده شود که دنباله پالسی دریافتی یک دنباله تصادفی حاصل از نویز است یا اینکه یک دنباله تقریبا منظم حاصل از سیگنال سینوسی است. در مرحله دوم پس ازآشکارسازی باید فرکانسی سیگنال آشکار شده با دقت بالا استخراج شود.

به منظور آشکارسازی، تشخیص و اندازه گیری فرکانس در این پروژه چهار روش مورد بررسی و مقایسه قرار گرفته است، روشهای اول و دوم از روشهای قدیمی و متداول تشخیص فرکانسی می باشند که هر دو روشی را جهت مقایسه با روشهای جدید به طور کامل شبیه سازی می کنیم. روش سوم، روشی جدید است که عملکرد آن را بررسی کرده و شبیه سازی می کنیم، سپس با توجه به نتایج شبیه سازی با روشهای قبلی مقایسه می کنیم. روش آخر که امروزه از روشهای متداول برای تشخیص فرکانسی است را بررسی کرده و با راهکارهای جدیدی آن را بهینه می کنیم به نحوی که برای تشخیصی فرکانسی سیگنالهای فرکانس بالا که سیگنال به نویز پایین دارند مناسب گردد. روش آخر را هم با بهینه سازیهای اعمال شده شبیه سازی می کنیم و نشان می دهیم روش آخر جهت پیاده سازی برای دست یافتن به هدف اصلی یعنی تشخیص فرکانس با دقت بالا مناسب تر است.

کلیدواژه ها:آشکار سازی سیگنال،تشخیص فرکانس با سرعت بالا،سیگنال به نویز پایین

انجام سمینار